Najlepsze kluby piłkarskie w każdym z dawnych 49 województw!

W 1999 roku w Polsce została przeprowadzona reforma administracyjna, na mocy której zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Wielu Polaków, zwłaszcza tych mieszkających w dawnych miastach wojewódzkich, z nostalgią wspomina tamten podział województw. Zapraszam więc na sentymentalną podróż po całym kraju i po wszystkich 49 województwach. W każdym z nich stworzyliśmy ranking najlepszych 10 klubów piłkarskich z danego regionu, bazując na wynikach sezonu 2024/25.

Zasady przyjęte przy ustalaniu klasyfikacji każdego województwa:
– Zespół jest lepszy od innego, jeżeli w sezonie 2024/25 występował na wyższym poziomie rozgrywek
– W przypadku kiedy zespoły grały w jednej lidze, wyżej sklasyfikowany jest ten na wyższym miejscu w tabeli po minionym sezonie
– Brane pod uwagę są wyłącznie pierwsze zespoły klubów

Województwo bialskopodlaskie

Liderem w województwie bialskopodlaskim jest Podlasie Biała Podlaska. Miniony sezon zespół zakończył na solidnym, 8 miejscu w trzecioligowej tabeli. Trzeci rok z rzędu Podlasie plasuje się w górnej połowie tabeli. W 4 Lidze występują dwa zespoły z regionu: Orlęta Radzyń Podlaski oraz Huragan Międzyrzec Podlaski. Orlęta walczą o szybki powrót do 3 Ligi, lecz teraz zajęły 5 miejsce. Huragan zaś o punkt przewagi wywalczył utrzymanie na szczeblu wojewódzkim. Woj. bialskopodlaskie może poszczycić się dwoma triumfatorami okręgówek, Lutnia Piszczac z grupy bialskopodlaskiej oraz Bug Hanna z grupy chełmskiej. Lutnia zrezygnowała jednak z awansu do 4 Ligi. Zestawienie uzupełniają: LKS Milanów, Az-Bud Komarówka Podlaska, Victoria Parczew i Unia Żabików z bialskopodlaskiej Klasy Okręgowej, a także ŁDK Łosice występujące w siedleckiej okręgówce.

 

Województwo białostockie

Duma Podlasia, jak nazywają Jagiellonię Białystok jej kibice, w ostatnim czasie wskoczyła do krajowej czołówki. Po sensacyjnym tytule Mistrza Polski w sezonie 2023/24, Jagiellonia minione rozgrywki na 3 miejscu w tabeli. Ponadto, zespół Adriana Siemieńca dotarł do ćwierćfinału Ligi Konferencji. Takie wyniki czynią Jagiellonię niepodważalnym liderem dawnego województwa białostockiego. Kolejny w tym zestawieniu jest triumfator 4 Ligi podlaskiej, KS Wasilków. Podium natomiast uzupełnia piąta w tych rozgrywkach Turośnianka Turośń Kościelna. Walka o ten zaszczyt trwała do ostatniej kolejki, jednak MOSP Białystok przegrał ją o 2 punkty. Dalsze miejsca również zajęli czwartoligowcy, kolejno: Tur Bielsk Podlaski, Promień Mońki, Supraślanka Supraśl, Hetman Tykocin, Krypnianka Krypno oraz Czarni Czarna Białostocka.

Województwo bielskie

W mijającym sezonie, po raz pierwszy w historii, odbyły się debry Bielska-Białej na szczeblu centralnym. Podbeskidzie Bielsko-Biała wystąpiło jako spadkowicz z 1 Ligi, za to Rekord był debiutantem w 2 Lidze. Derby nie obyły się bez spięć na trybunach z udziałem jeszcze kibiców BKS Stali Bielsko-Biała. W tabeli końcowej wyżej uplasowało się jednak Podbeskidzie, na 7 miejscu. Województwo bielskie zostało podzielone między dzisiejsze śląskie oraz małopolskie, co widać w 4 Lidze. Podium uzupełnia przedstawiciel tej drugiej grupy, Orzeł Ryczów. Ponadto w 4 Lidze małopolskiej zagrają Beskid Andrychów i Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska, natomiast w śląskiej grupie będą występować Spójnia Landek, Kuźnia Ustroń i Orzeł Łękawica. Ci ostatni wywalczyli awans z 5 Ligi. Dziesiątkę zamykają dwaj piątoligowcy, wspomniana BKS Stal oraz Niwa Nowa Wieś.

Województwo bydgoskie

Choć większość dawnego województwa bydgoskiego leży w dzisiejszym województwie kujawsko-pomorskim, to jego najlepszy klub mieści się w woj. pomorskim. Mowa o Chojniczance Chojnice, która miniony sezon 2 Ligi zakończyła na 4 miejscu w tabeli. W finale baraży o awans lepsza okazała się Wieczysta Kraków. O awans walczył w tym roku także Zawisza Bydgoszcz, lecz i jej kibice mogą być zawiedzeni. Zawisza zajął 3 miejsce, zatem przed nim piąty sezon z rzędu w 3 Lidze. Na tym szczeblu występuje również Wda Świecie, w minionym sezonie zajęła 10 miejsce. Nikt inny nie dołączy do tego grona, choć trzy kluby były blisko awansu. Ani Pogoń Moglino, ani Unia Solec Kujawski, ani też Chemik Bydgoszcz nie zdołały jednak wygrać 4 Ligi. Na poziomie wojewódzkim występują także Cuiavia Inowrocław, Noteć Łabiszyn i Start Pruszcz, a najlepszą dziesiątkę regionu zamyka spadkowicz z 4 Ligi, Pomorzanin Serock.

Województwo chełmskie

Województwo chełmskie może pochwalić się tylko jednym zespołem na szczeblu ponadwojewódzkim. Jest to Chełmianka Chełm, która zajęła 9 miejsce na koniec minionego sezonu 3 Ligi. W przyszłym roku jej celem jest jednak awans na poziom centralny, pod którego wymogi trwa modernizacja chełmskiego stadionu. Ma on mieć pojemność 4 500 miejsc. W 4 Lidze występuje także Start Krasnystaw, który regularnie plasuje się w środku tabeli. Z poziomu wojewódzkiego spada natomiast Kłos Gmina Chełm z ledwie 5 punktami w dorobku. O awans do 4 Ligi długo walczyły Astra Leśniowice oraz Włodawianka Włodawa, lecz zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce, nie wygrywając też baraży. Dziesiątkę uzupełniają kolejne ekipy z chełmskiej okręgówki: Brat Siennica Nadolna, Unia Rejowiec, Ogniwo Wierzbica, GKS Łopiennik oraz Sparta Rejowiec Fabryczny.

Województwo ciechanowskie

Województwo ciechanowskie należy do jednego z najuboższych piłkarsko. Regionalny rodzynek, Mławianka Mława, występuje od trzech lat na poziomie 3 Ligi. Regularnie plasuje się w środku tabeli, ostatnio zajmując 11 miejsce. Kolejnych drużyn z woj. ciechanowskiego musimy szukać dopiero w 5 Lidze. O awans na poziom wojewódzki długo walczyła Nadnarwianka Pułtusk, jednak zabrakło im do tego jednego punktu. W 5 Lidze zagrają w nadchodzącym sezonie także Żbik Nasielsk, PAF Płońsk oraz MKS Ciechanów. Zespół z dawnej stolicy wojewódzkiej wygrał ciechanowsko-ostrołęcką okręgówkę i tym samym zastąpi spadającą do niej Wkrę Żuromin. Nasz ranking uzupełniają trzy zespoły ze wspominanej grupy Klasy Okręgowej: Gladiator Słoszewo, Opia Opinogóra i Korona Szydłowo, a także Polonia Iłowo z okręgówki warmińsko-mazurskiej.

Województwo częstochowskie

Niepodważalnie najlepszym zespołem w dawnym województwie częstochowskim jest Raków Częstochowa. Medaliki powróciły do Ekstraklasy 6 lat temu, a już przez ten czas zdobyły Mistrzostwo oraz dwa Puchary Polski. Miniony sezon Raków skończył ze srebrnymi medalami, tuż za Lechem Poznań. W przyszłym sezonie będzie jedynym klubem z woj. częstochowskiego na szczeblu centralnym, gdyż z 17 miejsca w tabeli 2 Ligi spadła Skra Częstochowa. Podium zamyka jak dotychczas jedyny czwartoligowiec z regionu, Victoria Częstochowa. Czeka ich jednak niedługo rywalizacja o to miano, gdyż Znicz Kłobuck awansował z 5 Ligi. Blisko awansu była także Unia Rędziny, za to przed spadkiem obroniły się Liswarta Krzepice oraz Płomień Częstochowa. Ta sztuka nie udała się Zielonym Żarki oraz KS Panki, a ranking zamyka triumfator częstochowskiej okręgówki – Pilica Koniecpol.

Województwo elbląskie

Olimpia Elbląg w 2016 roku awansowała do 2 Ligi i przez niemal dekadę była jedynym klubem z województwa elbląskiego na szczeblu centralnym. To się jednak teraz zmienia, gdyż Olimpia zajęła ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem ledwie 21 punktów. Pierwsze miejsce w dawnym elbląskim pozostaje jednak niezagrożone, gdyż kolejne zespoły grają na poziomie wojewódzkim. Blisko awansu był Grom Nowy Staw, wicemistrz pomorskiej 4 Ligi, jednak odpadł w barażach. W tamtejszej grupie 4 Ligi rywalizować będą także Pomezania Malbork i Powiśle Dzierzgoń, mistrz gdańskiej okręgówki. Czwartoligowcem w województwie warmińsko-mazurskim jest natomiast derbowy rywal Olimpii, Concordia Elbląg. Topową dziesiątkę uzupełniają dwa zespoły z gdańskiej okręgówki: Supra Kwidzyn (tegoroczny spadkowicz) i Żuławy Nowy Dwór Gdański, i dwa z elbląskiej okręgówki: Zatoka Braniewo i Polonia Pasłęk.

Województwo gdańskie

Liderem w województwie gdańskim na koniec sezonu 2024/25 była Lechia Gdańsk. Mimo problemów finansowych, które utrudniały uzyskanie licencji na udział w rozgrywkach, zespół Johna Carvera wywalczył utrzymanie w Ekstraklasie, zajmując 14 miejsce. W przyszłym sezonie o miano najlepszej drużyny w regionie będą jednak musieli zawalczyć z Arką Gdynia. Derbowy rywal Lechii wygrał rozgrywki 1 Ligi i po pięciu latach powróci do Ekstraklasy. Podium uzupełnia Cartusia Kartuzy, która zajęła 13 miejsce na koniec rozgrywek 3 Ligi. Gedania Gdańsk uplasowała się trzy lokaty niżej, zaliczając spadek do 4 Ligi. W przeciwnym kierunku powędruje z kolei Wikęd Luzino, triumfator 4 Ligi z imponującym dorobkiem 93 punktów. Trzeci w tabeli Jaguar Gdańsk oraz czwarty KP Starogard Gdański mieli stratę do lidera aż 35 oczek. Zestawienie uzupełniają kolejni czwartoligowcy: Czarni Pruszcz Gdański, Gryf Wejherowo oraz Wierzyca Pelplin.

Województwo gorzowskie

W minionym sezonie aż trzy kluby z dawnego województwa gorzowskiego występowały w 3 Lidze, jednak teraz pozostał już tylko jeden. Jest to Warta Gorzów Wielkopolski, która zajęła wysokie, 5 miejsce w końcowej tabeli. Jubileusz 80-lecia klubu został uświetniony jednym z największych osiągnięć w jego historii. Gorzej wygląda sytuacja ich derbowego rywala, Stilonu. Były pierwszoligowiec minimalnie, ale jednak spadł na poziom wojewódzki. Również Polonia Słubice nie uratowała się przed spadkiem, jednak oni zajęli na koniec sezonu ostatnie miejsce w tabeli. Sytuacji w woj. gorzowskim nie poprawiają wyniki z 4 Ligi. Najlepsza Pogoń Skwierzyna była trzecia w tabeli. W lubuskiej grupie w następnym sezonie wystąpią także Ilanka Rzepin i Stal Sulęcin, a w zachodniopomorskiej – Dąb Dębno i Gavia Choszczno. Ranking zamykają dwa ostatnie zespoły lubuskiej 4 Ligi, czyli Lubuszanin Drezdenko i Czarni Witnica.

Województwo jeleniogórskie

Województwo jeleniogórskie należy do grona ubogich piłkarsko. Najlepszym klubem regionu od lat są Karkonosze Jelenia Góra. Pod koniec lat 90. występowali nawet na zapleczu Ekstraklasy, natomiast od dwóch lat grają w 3 Lidze. Mijające rozgrywki drużyna zakończyła na 11 miejscu w tabeli, o trzy punkty ponad strefą spadkową. Również na 11 miejscu, ale szczebel niżej, mijający sezon zakończyły Łużyce Lubań. W 4 Lidze występował także Orzeł Mysłakowice, jednak finalnie spadł do Klasy Okręgowej po przegranych barażach. Jego miejsce na szczeblu wojewódzkim zajmie Twardy Świętoszów, zwycięzca jeleniogórskiej okręgówki. Drugi Apis Jędrzychowice miał stratę ledwie trzech punktów. Dalsze miejsca w TOP10 województwa jeleniogórskiego uzupełniają najlepsze zespoły z Klasy Okręgowej: Chrobry Nowogrodziec, Włókniarz Leśna, Victoria Jelenia Góra, BKS Bobrzanie Bolesławiec oraz Nysa Zgorzelec.

Województwo kaliskie

Najlepszym zespołem w województwie kaliskim, kolejny rok z rzędu, jest KKS 1925 Kalisz. Od pięciu sezonów KKS próbuje awansować do 1 Ligi, z czego aż trzy razy, włącznie z minionym sezonem brał udział w barażach o awans. Na historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy Kalisz musi jednak poczekać. Druga w regionie jest Pogoń Nowe Skalmierzyce, która zajęła 8 miejsce w 3 Lidze. Kolejnych ekip musimy szukać w dolnej połowie tabeli 4 Ligi wielkopolskiej. Przed spadkiem uchroniły się dwunasty w tabeli LKS Gołuchów oraz czternasta Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski, czego nie mogą powiedzieć Jarota Jarocin i Centra Ostrów Wielkopolski. Ich miejsce zastąpi Zefka Kobyla Góra, triumfator jednej z grup 5 Ligi. Ranking zamykają zespoły z miejsc 5-7 w 5 Lidze: LKS Jankowy, Astra Krotoszyn i Zawisza Łęka Opatowska.

Województwo katowickie

Rywalizacja o pierwsze miejsce w dawnym województwie katowickim trwała do ostatniej kolejki PKO BP Ekstraklasy. Finalnie liderem regionu został GKS Katowice, ósma drużyna mijającego sezonu. Gieksa powróciła do Ekstraklasy po 19 latach, w sam raz na przenosiny na nowy, ponad 15-tysięczny obiekt, i zaskoczyła rywali dobrą grą. Dwa punkty straty do beniaminka miał Górnik Zabrze, a Piast Gliwice cztery punkty. O awans do Ekstraklasy walczyły GKS Tychy oraz Ruch Chorzów. Żadnej z tych drużyn nie udało się jednak dostać nawet do baraży. Awans do 1 Ligi wywalczyła za to Polonia Bytom, i to z pierwszego miejsca w tabeli. Rozczarowujący sezon za Zagłębiem Sosnowiec, które po spadku do 2 Ligi nie nawiązało walki o awans, zajmując 9 miejsce. Tuż za Zagłębiem uplasowało się GKS Jastrzębie. Dziesiątkę zamykają natomiast dwaj trzecioligowcy, LKS Goczałkowice Zdrój i Podlesianka Katowice.

Województwo kieleckie

W województwie kieleckim najlepsza od lat jest Korona Kielce. Dokładnie 20 lat temu Scyzory pierwszy raz awansowały do Ekstraklasy i przez większość tego czasu występowały w elicie. Miniony sezon Korona zakończyła na 11 miejscu w tabeli. Dawne woj. kieleckie miało do tej pory dwa zespoły w 3 Lidze, czyli KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski oraz Star Starachowice. Obie ekipy miały chrapkę na awans na szczebel centralny, jednak zajęły odpowiednio 4 i 7 miejsce w tabeli. Od przyszłego sezonu stan posiadania regionu w 3 Lidze się podwoi! Sparta Kazimierza Wielka wygrała rozgrywki świętokrzyskiej 4 Ligi, z kolei Naprzód Jędrzejów wywalczył awans po barażach. Zestawienie uzupełnia pięć kolejnych zespół ze świętokrzyskiej 4 Ligi: AKS 1947 Busko Zdrój, Łysica Bodzentyn, Orlęta Kielce, Spartakus Daleszyce oraz GKS Nowiny.

Województwo konińskie

Sokół Kleczew to od przeszło dekady największy klub województwa konińskiego. Po 14 latach nieprzerwanej gry w 3 Lidze, zespół z 4-tysięcznego miasteczka niespodziewanie wygrał rozgrywki i awansował na poziom centralny po raz pierwszy w historii. Kleczew będzie zatem drugą najmniejszą miejscowością, po Niecieczy, z drużyną na szczeblu centralnym. To właśnie stąd pochodzi kapitan Southampton FC, Jan Bednarek. Drugie miejsce w regionie przypada Polonii Golina, a trzecie LKS Ślesin. Oba zespoły grały w sezonie 2024/25 na poziomie 4 Ligi, jednak LKS się na nim nie utrzymał. Jego miejsce zajmie triumfator grupy 5 Ligi, Górnik Konin. Do końca o awans z Górnikiem rywalizowała Olimpia Koło, lecz zabrakło jej pięciu punktów. W 5 Lidze grają także Orzeł Kawęczyn, Polanin Strzałkowo i Polonus Kazimierz Biskupi. Zestawienie natomiast domykają dwa czołowe zespoły konińskiej okręgówki: SKP Słupca i Wilki Wilczyn.

Województwo koszalińskie

Przez pewien czas najlepsza w województwie koszalińskim była Kotwica Kołobrzeg. Nadmorska ekipa w sezonie 2023/24 awansowała nawet do 1 Ligi, jednak spada już po roku. Dodatkowo klub zalegał piłkarzom wynagrodzenia, co było przyczyną powstania milionowych długów. Prezes Adam Dzik złożył zatem wniosek o upadłość spółki, a nowy podmiot rozpocznie rozgrywki od Klasy Okręgowej. Tym samym w przyszłym roku na prowadzenie w regionie może wyjść jedna z koszalińskich drużyn. Bałtyk oraz Gwardia to odpowiednio trzecia i szósta drużyna mijającego sezonu 4 Ligi zachodniopomorskiej. Ich rywalami będą także MKP Szczecinek, Mechanik Bobolice, Darłovia Darłowo oraz Astra Ustronie Morskie. Ci ostatni wywalczyli awans z Klasy Okręgowej, do której za to spadną Olimp Gościno oraz GKS Manowo. Dziesiątkę zamyka trzecia w swojej okręgówce Calisia Kalisz Pomorski.

Województwo krakowskie

Liderem w województwie krakowskim pozostaje Cracovia. Pasy zajęły na koniec mijającego sezonu wysokie, 6 miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Za rok Cracovia celuje w europejskie puchary. Tego nie może powiedzieć Puszcza Niepołomice, która po dwóch latach gry w elicie, z czego ledwie ostatnie pół roku na swoim obiekcie, spadła z Ekstraklasy. W 1 Lidze zagrają też Wisła i Wieczysta Kraków. Biała Gwiazda zaczęła sezon od gry w eliminacjach Ligi Europy, a zakończyła w półfinale baraży. Wieczysta z kolei przystępowała do sezonu jako beniaminek 2 Ligi i po barażach właśnie wywalczyła kolejny awans. W 2 Lidze na kolejny rok pozostanie Hutnik Kraków, a w 3 Lidze Wiślanie Skawina. Garbarnia Kraków rozpoczęła mozolną odbudowę klubu po problemach finansowych od awansu do 4 Ligi. W niej za rok zagra także Dalin Myślenice. Zestawienie domykają natomiast dwaj piątoligowcy – Pcimianka Pcim oraz Jutrzenka Giebułtów.

Województwo krośnieńskie

W województwie krośnieńskim walka o prowadzenie na koniec sezonu trwała do ostatniej kolejki 4 Ligi. Trzy zespoły, Ekoball Sanok, Karpaty Krosno i Cosmos Nowotaniec zajęły kolejno 5, 6 oraz 7 miejsce w tabeli, a dzielił je zaledwie jeden punkt. Ostatecznie kluby z Sanoka i Krosna zgromadziły po 57 punktów, a wyższą lokatę zdobył Ekoball dzięki lepszemu bilansowi meczów bezpośrednich. W 4 Lidze w zeszłym sezonie rywalizowali także Czarni 1910 Jasło oraz Podhalanin Biecz w grupie małopolskiej. Zwycięzcą krośnieńskiej okręgówki był Partyzant Targowiska, jednak zrezygnował z awansu i na poziomie wojewódzkim tym samym ujrzymy LKS Czeluśnicę. Nasz ranking zamykają trzy następne w tabeli zespoły ze wspomnianej okręgówki – Tempo Nienaszów, Przełęcz Dukla i Przełom Besko.

Województwo legnickie

Najlepszym klubem w dawnym województwie legnickim jest Zagłębie Lubin. Na przestrzeni sezonu Zagłębie prowadziło trzech trenerów, ale finalnie Miedziowi utrzymali się w Ekstraklasie, kosztem derbowego rywala, Śląska Wrocław. Drugie miejsce w woj. legnickim przypada Miedzi Legnica. Za nimi drugi sezon z rzędu na zapleczu Ekstraklasy, ponownie bez awansu. Tym razem lepsza okazała się w barażach Wisła Płock. Podium zamyka Chrobry Głogów, który rok po roku zajmuje solidne miejsca w środku tabeli 1 Ligi. Niegdyś na tym poziomie grał Górnik Polkowice, jednak ostatnio zajęli 9 miejsce w 3 Lidze. Poziom niżej występują Górnik Złotoryja, Prochowiczanka Prochowice oraz Błękitni Kościelec. Ci ostatni awansowali z legnickiej okręgówki, zastępując spadającą Spartę Grębocice. Dziesiątkę zamykają kolejni w tabeli okręgówkowicze, czyli Odra Ścinawa oraz Iskra Kochlice.

Województwo leszczyńskie

Województwo leszczyńskie należy do jednego z najuboższych piłkarsko terenów. O status najlepszej drużyny w regionie zażarcie rywalizowały Polonia 1912 Leszno oraz Obra Kościan. Finalnie górą była Polonia, która zajęła 3 miejsce na koniec rozgrywek 4 Ligi z 3 punktami przewagi nad Obrą. Do powrotu na szczebel makroregionalny po 11 latach jednak nieco jej zabrakło. W 4 Lidze występuje także Korona Piaski, która ostatni sezon skończyła na 10 miejscu. Awans wywalczyła ponadto Kania Gostyń po barażach. Tuż za nią w tabeli 5 Ligi, na 3 miejscu, uplasowała się Krobianka Krobia. Przed spadkiem z 5 Ligi finalnie obroniły się Rawia Rawicz, Dąbroczanka Pępowo oraz Wisła Borek Wielkopolski. Ranking zamykają natomiast dwie pierwsze ekipy leszczyńskiej okręgówki: Dąb Zaborowo, który wywalczył awans, a także Korona Wilkowice.

Województwo lubelskie

Na tron lidera regionu po latach gry w niższych ligach powrócił Motor Lublin. Klub ze stolicy województwa lubelskiego w zeszłym sezonie występował w Ekstraklasie po raz pierwszy od 32 lat i zajął niespodziewanie wysokie 7 miejsce. To najlepszy wynik w historii Motoru. W innych klubach w regionie sytuacja już nie wygląda tak dobrze. Górnik Łęczna miniony sezon zakończył na 9 miejscu w 1 Lidze, jednak głośno o problemach finansowych. Jeszcze gorzej toczą się losy Wisły Puławy. Ze wspierania klubu wycofała się Grupa Azoty, wobec czego zespół spadł z 2 Ligi i najprawdopodobniej przystąpi do gry w Klasie Okręgowej. Na poziomie 3 Ligi występować będą dwa kluby ze Świdnika, Avia i Świdniczanka. Do 4 Ligi spadł Lewart Lubartów, natomiast awansowała do 3 Ligi Stal Kraśnik. Wicemistrzem 4 Ligi lubelskiej była Lublinianka Lublin, 10 miejsce zajął Granit Bychawa, a ranking zamyka spadkowicz z 4 Ligi, Opolanin Opole Lubelskie.

Województwo łomżyńskie

Na pozycji lidera w dawnym województwie łomżyńskim znajduje się ŁKS Łomża. W minionym sezonie ŁKS zajął wysokie, 3 miejsce w rozgrywkach 3 Ligi, a także wygrał podlaski etap Pucharu Polski, co czyni go najlepszym od kilkunastu lat. Kibice wciąż jednak liczą na powrót na zaplecze Ekstraklasy, gdzie ŁKS grał w latach 2006-2008. Kolejne ekipy z woj. łomżyńskiego występują w 4 Lidze. Olimpia Zambrów i Ruch Wysokie Mazowieckie rywalizowały udział w barażach o awans do 3 Ligi. Lepsza o 2 punkty była Olimpia, jednak w barażach uległa Ząbkovii Ząbki. Wysokie miejsca zajęły także Warmia Grajewo, Wissa Szczuczyn, czy KS Śniadowo. Utrzymanie w 4 Lidze wywalczyli Orzeł Kolno i Orlęta Czyżew, w przeciwieństwie do Sparty 1951 Szepietowo. Ranking zamyka wicemistrz jednej z grup A Klasy – GKS Rutki.

Województwo łódzkie

Najlepszym klubem w województwie łódzkim jest Widzew Łódź. W minionym sezonie drużyna zajęła dopiero 13 miejsce w Ekstraklasie, jednak nowy właściciel Widzewa, Robert Dobrzycki, obiecał kibicom szybki progres. Dotychczasowe ruchy, na czele z najdroższym w historii transferem wewnątrzligowym (1.5 mln euro za Mariusza Fornalczyka), każą poważnie traktować te zapowiedzi. W nieco gorszej sytuacji jest ŁKS Łódź. Po spadku z Ekstraklasy klub zajął dopiero 11 miejsce w 1 Lidze. Kolejne kluby z tego regionu będą występować już na szczeblu wojewódzkim. Z 3 Ligi z hukiem spadł Sokół Aleksandrów Łódzki, zdobywając ledwie 12 punktów. Woj. łódzkie w 4 Lidze będą reprezentować także AKS SMS Łódź, Zjednoczeni Stryków oraz Boruta Zgierz, mistrz łódzkiej okręgówki. Zestawienie zamykają spadkowicz z 4 Ligi, Zawisza Rzgów oraz trzy najlepsze ekipy z Klasy Okręgowej: Stal Głowno, UKS SMS Łódź i Włókniarz Pabianice.

Województwo nowosądeckie

W mijającym sezonie województwo nowosądeckie nie miało żadnego przedstawiciela na poziomie centralnym, ale w nadchodzącym będzie mieć ich aż dwóch. Sandecja Nowy Sącz wygrała rozgrywki 3 Ligi, a Podhale Nowy Targ triumfowały w barażach o awans. Dla Nowosądeczan będzie to powrót po roku przerwy na szczebel centralny. Jednocześnie kibice powrócą na stadion po 8 latach modernizacji. Podhale natomiast w tym roku zadebiutuje w 2 Lidze. Ich niewątpliwym atutem jedyna w lidze sztuczna murawa, na której rozgrywają domowe spotkania. O awans do 3 Ligi walczył Glinik Gorlice, jednak dla nich baraże nie okazały się szczęśliwe. Na poziomie wojewódzkim będą występować także Poprad Muszyna, Limanovia Limanowa, Lubań Maniowy i Watra Białka Tatrzańska. Zestawienie zamykają natomiast spadkowicz z 4 Ligi, Sokół Słopnice, i dwóch najlepszych piątoligowców z regionu – Gród Podegrodze oraz Dunajec Nowy Sącz.

Województwo olsztyńskie

Przez lata liderem w województwie olsztyńskim był Stomil Olsztyn, lecz w tym roku to się zmieniło. Stomil do ostatniej kolejki rozgrywek 3 Ligi rywalizował z GKS Wikielec nie tylko o pierwsze miejsce w regionie, ale, co ważniejsze, o utrzymanie na tym szczeblu. Oba zespoły finalnie zdobyły po 42 punkty, jednak GKS Wikielec miał lepszy bilans meczów bezpośrednich. Dzięki niemu zajął bezpieczne, 13 miejsce, a Stomil już musi pożegnać się z 3 Ligą. Olsztyński klub jeszcze 3 lata temu występował na zapleczu Ekstraklasy, a teraz czeka go 4 Liga. Wraz ze Stomilem na poziom wojewódzki spada także Polonia Lidzbark Warmiński z punktem straty do GKS Wikielec. Blisko awansu do 3 Ligi były Start Nidzica oraz Tęcza Biskupiec, jednak zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce w tabeli. W 4 Lidze występują także: Sokół Ostróda, DKS Dobre Miasto, Mrągovia Mrągowo, Granica Kętrzyn i Pisa Barczewo.

Województwo opolskie

Dawne województwo opolskie, zbliżone rozmiarami do obecnego opolskiego, może pochwalić się jednym zespołem na szczeblu centralnym. Odra Opole, bo o niej mowa, nieprzerwanie od sezonu 2017/18 występuje w 1 Lidze. W tym roku klub dopiął przenosiny na nowoczesny stadion o pojemności ponad 11 tysięcy miejsc i finalnie utrzymał się na zapleczu Ekstraklasy, zajmując 14 miejsce. Blisko awansu na poziom centralny był MKS Kluczbork, wicemistrz swojej grupy 3 Ligi, jednak odpadł w barażu. Stal Brzeg pożegnała się z 3 Ligą, zajmując dopiero 17 miejsce w tabeli. Województwo opolskie wzmocni jednak swoją reprezentację na tym poziomie, gdyż awans wywalczyły dwa zespoły. LZS Starowice Dolne wygrał rozgrywki 4 Ligi opolskiej, a Polonia Nysa awansowała po barażach. Zestawienie uzupełniają kolejne ekipy czwartoligowe: Ruch Zdzieszowice, Małapanew Ozimek, Fortuna Głogówek, LZS Bogacica, LZS Starościn.

Województwo ostrołęckie

Przez pewien czas województwo ostrołęckie nie miało ani jednej drużyny na poziomie nawet 3 Ligi, nie mówiąc o szczeblu centralnym. To się jednak zmieni tego lata za sprawą KS CK Troszyn. Klub założony równo 20 lat temu triumfował w rozgrywkach 4 Ligi mazowieckiej i wywalczył historyczny awans. Na poziomie wojewódzkim występują także MKS Przasnysz oraz Makowianka Maków Mazowiecki, odpowiednio dziewiąta i dwunasta ekipa 4 Ligi. Poziom niżej występują Narew 1962 Ostrołęka i Bug Wyszków. Blisko awansu do 5 Ligi była Rzekunianka Rzekuń, lecz zajęła 2 miejsce w ciechanowsko-ostrołęckiej okręgówce. Zestawienie uzupełniają trzy następne ekipy z tej grupy Klasy Okręgowej: ULKS Ołdaki, Ostrovia Ostrów Mazowiecka i Kurpik Kadzidło, a także MKS Małkinia z siedleckiej okręgówki.

Województwo pilskie

Województwo pilskie ma jednego przedstawiciela w 3 Lidze, a jest nim Noteć Czarnków. Najlepsza drużyna w regionie zajęła w minionej kampanii 11 miejsce i będzie szykować się do trzeciego sezonu w historii klubu na tym szczeblu rozgrywek. Konkurencja w Wielkopolsce jest spora, dlatego w jej grupie 4 Ligi występują tylko dwa zespoły z woj. pilskiego. Nielba Wągrowiec zajęła na koniec sezonu 5 miejsce, a Polonia Chodzież była dwie lokaty niżej. Ponadto, w 4 Lidze zachodniopomorskiej występuje Orzeł Wałcz, a miniony sezon zakończył na 13 pozycji. Blisko awansu na szczebel wojewódzki był KP Piła, który jednak zajął 2 miejsce w północnej grupie 5 Ligi. Dalsze miejsca w naszym rankingu także zajmują piątoligowcy, kolejno: Kłos Budzyń, Wełna Skoki, Lubuszanin Trzcianka, Zamek Gołańcz oraz Iskra Szydłowo.

Województwo piotrkowskie

Niegdyś GKS Bełchatów, jako najlepsza drużyna w województwie piotrkowskim, rywalizował o najwyższe krajowe tytuły. W sezonie 2006/07 Torfiorze zostali Wicemistrzami Polski, dwukrotnie grali też w finale Pucharu Polski. Teraz także są liderem regionu, lecz występującym w 3 Lidze. O zwycięstwo w naszym zestawieniu GKS rywalizował do ostatniej kolejki z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Oba zespoły zgromadziły 46 punktów, lecz GKS miał lepszy bilans meczów bezpośrednich. O awans do 3 Ligi długo walczył RKS Radomsko, lecz zajął 2 miejsce. W górnej połowie tabeli 4 Ligi uplasowały się także Omega Kleszczów, Ceramika Opoczno i Polonia Piotrków Trybunalski. Do Klasy Okręgowej spada Skalnik Sulejów, zaś w przeciwnym kierunku uda się Stal Niewiadów. Zestawienie zamykają dwaj okręgówkowicze: LKS Różyca i Włókniarz Zelów.

Województwo płockie

Jedynym liczącym się w Polsce graczem z województwa płockiego jest Wisła Płock. Nafciarze z pewnością będą dobrze wspominać mijający sezon, gdyż zakończyli go na 3 miejscu w tabeli 1 Ligi i wygrali baraż o awans do Ekstraklasy. Misja utrzymania w elicie nie zapowiada się na łatwą, jednak Wisła szykuje się do niej m.in. poprzez transfer Marcina Kamińskiego z Schalke 04. Następny klub z woj. płockiego to KS Kutno, które zajęło 12 miejsce w łódzkiej 4 Lidze. W mazowieckiej 5 Lidze występowały trzy kluby, ale utrzymał się tylko jeden – Kasztelan Sierpc. Zarówno Delta Słupno, jak i Mazur Gostynin w następnym sezonie wystąpią w płockiej okręgówce. Opuszcza ją za to Stoczniowiec Płock, jej triumfator z przewagą 13 punktów nad drugą Spartą Mochowo. Ranking zamykają następne w tabeli zespoły płockiej okręgówki: Szopen Sanniki, Błękitni Gąbin i Amator Maszewo.

Województwo poznańskie

Lech Poznań, po trzech latach przerwy, ponownie został Mistrzem Polski. Kolejorz do samego końca rozgrywek rywalizował z Rakowem Częstochowa, jednak finalnie wygrał ją o punkt. Tym samym Lech po raz dziewiąty został najlepszym klubem w Polsce i, sądząc po transferach Mateusza Skrzypczaka czy Roberta Gumnego, nie zamierzają na tym poprzestać. Na drugim biegunie nastrojów znajdują się kibice Warty Poznań. Ich drużyna zaliczyła drugi spadek z rzędu, tym razem do 2 Ligi. Mogą jedynie pocieszać się faktem powrotu Warty na domowy stadion. Walka o podium była zażarta, jednak finalnie Unia Swarzędz wyprzedziła o 4 punkty Polonię Środa Wielkopolska w tabeli 3 Ligi. Z tego poziomu spada Kotwica Kórnik, z kolei z 4 Ligi awansują Lipno Stęszew oraz Victoria Września po barażach. Zestawienie zamyka trzech kolejnych czwartoligowców: Mieszko Gniezno, Wiara Lecha Poznań i Huragan Pobiedziska.

Województwo przemyskie

Walka o prymat w dawnym województwie przemyskim była zacięta, ale finalnie górą był Pogoń-Sokół Lubaczów. Beniaminek 3 Ligi walczył wraz z KS Wiązownicą o utrzymanie. Pogoń-Sokół ostatecznie zajął 15 miejsce w tabeli, a ekipa z Wiązownicy 16 miejsce. Finalnie, dzięki wygranemu przez Podhale Nowy Targ barażowi, Pogoń-Sokół pozostanie w 3 Lidze, natomiast KS Wiązownica dołączy do grona czwartoligowców. Są w nim także JKS Jarosław, wicemistrz 4 Ligi podkarpackiej, Orzeł Przeworsk oraz Polonia Przemyśl. Choć okręgówkę wygrała Wisłoczanka Tryńcza to z uwagi na powiązania klubu ze spadającym KS Wiązownica awans przypadł Polonii. Czołową dziesiątkę regionu uzupełniają spadkowicz z 4 Ligi, czyli Sokół Sieniawa, a także trzy kolejne zespoły z przemyskiej okręgówki – Czuwaj Przemyśl, Piast Tuczempy i Gorliczanka Gorliczyna.

Województwo radomskie

Niekwestionowanym liderem województwa radomskiego jest Radomiak Radom. Za Zielonymi czwarty sezon z rzędu gry w Ekstraklasie zakończony na 12 miejscu w tabeli. Radomiak jest także w trakcie budowy nowego stadionu na ponad 14 tysięcy krzesełek, która ma się zakończyć do końca 2025 roku. Drugim klubem regionu jest Broń Radom, od lat grająca w 3 Lidze. Miniony sezon zakończyła na bezpiecznej, 9 pozycji w tabeli. Podium uzupełnia Oskar Przysucha, 11 zespół mazowieckiej 4 Ligi. Od przyszłego sezonu będzie jedynym zespołem z południa województwa, gdyż Pilica Białobrzegi spadła z ostatniego miejsca do 5 Ligi. W niej będą rywalizować z sześcioma innymi ekipami z woj. radomskiego. Są to: Energia Kozienice, LKS Promna, Proch Pionki, Drogowiec Jedlińsk, Jodła Jedlnia-Letnisko oraz KS Warka. Dwa ostatnie kluby awansowały w tym sezonie z Klasy Okręgowej.

Województwo rzeszowskie

Stal Mielec przez pięć lat reprezentowała województwo rzeszowskie na najwyższym szczeblu rozgrywek. Tym razem jednak potęga z lat 70. minionego wieku nie obroniła się przed spadkiem do 1 Ligi, zajmując 16 miejsce w tabeli. W przyszłym sezonie na zapleczu Ekstraklasy wystąpi również Stal Rzeszów. Najmłodsza drużyna w lidze, w której średnia wieku to zaledwie 21 lat, zajęła bezpieczne 12 miejsce w tabeli. Resovia mocno liczyła na powrót do 1 Ligi, jednak odległe 10 miejsce odsunęło te plany na kolejny rok. Do tej pory województwo rzeszowskie nie miało klubu w 3 Lidze, ale zmienia się to za sprawą Sokoła Kolbuszowa Dolna, triumfatora 4 Ligi podkarpackiej. Miejsca w górnej połowie tabeli szczebla wojewódzkiego zajęły także Izolator Boguchwała, Wisłok Wiśniowa i Stal Łańcut. Nie poszczęściło się za to Głogovii Głogów Małopolski, Sokołowi Kamień oraz Strugowi Tyczyn. Wszystkie te ekipy spadły do Klasy Okręgowej.

Województwo siedleckie

W rankingu województwa siedleckiego triumfuje Pogoń Siedlce. Beniaminek 1 Ligi do ostatnich sekund walczył o utrzymanie na tym poziomie. Finalnie Pogoń pozostanie w 1 Lidze po wykorzystaniu przez Marcina Flisa rzutu karnego w doliczonym czasie gry meczu z Wartą Poznań zamykającego sezon. Kolejnych drużyn z tej części Polski musimy jednak szukać dopiero w 4 Lidze. Mazovia Mińsk Mazowiecki zajęła 3 miejsce w grupie mazowieckiej, a Wilga Garwolin 13 miejsce. Od przyszłego sezonu będą na szczeblu wojewódzkim występować także Orlęta Łuków. Wicemistrz bialskopodlaskiej okręgówki wykorzystał rezygnację Lutni Piszczac z awansu i od przyszłego sezonu będzie grać w 4 Lidze lubelskiej. Do 5 Ligi mazowieckiej natomiast spadł Tygrys Huta Mińska, dołączając do Podlasia Sokołów Podlaski. Zestawienie zamykają cztery najlepsze kluby siedleckiej okręgówki: Wektra Zbuczyn, ULKS Gołąbek, Watra Mrozy oraz Orzeł Unin.

Województwo sieradzkie

Województwo sieradzkie nie należy do najbogatszych piłkarsko. Najlepszym klubem regionu jest Warta Sieradz, jedyny trzecioligowiec w zestawieniu. W minionym sezonie zespół zajął jednak wysokie, 4 miejsce w tabeli. Jest to najlepszy wynik Warty w XXI wieku. O drugie miejsce na podium do ostatniej kolejki walczyli Orkan Buczek i Ner Poddębice. Finalnie Orkan zajął 9 miejsce w tabeli 4 Ligi, a Ner uplasował się lokatę niżej. Z poziomem wojewódzkim żegnają się natomiast WKS 1957 Wieluń i Warta Działoszyn, kolejno czternasta i szesnasta ekipa 4 Ligi. Ich miejsce zajmie UMKS Korab Łask, który wyprzedził o punkt Pogoń Zduńską Wolę w rozgrywkach sieradzkiej okręgówki. Ranking uzupełniają kolejni okręgówkowicze – Ekolog Wojsławice, Jutrzenka Warta oraz Złoczevia Złoczew.

Województwo skierniewickie

Po latach posuchy, województwo skierniewickie doczeka się klubu na szczeblu centralnym. Unia Skierniewice, bo o niej mowa, wygrała rozgrywki 3 Ligi z wynikiem 74 punktów. Na początku XXI wieku Unia występowała już na trzecim szczeblu rozgrywek, ale w 2013 roku była reaktywowana od B Klasy. Dawniej w 2 Lidze występował Pelikan Łowicz, lecz teraz spadł do łódzkiej 4 Ligi. Na szczeblu wojewódzkim rozegrał się korespondencyjny pojedynek o podium rankingu. Mszczonowianka Mszczonów zajęła 10 miejsce w 4 Lidze mazowieckiej, zaś Zryw Wygoda był 11. w grupie łódzkiej i to Mszczonowianka zamyka podium. W 4 Lidze łódzkiej wystąpi także Mazovia Rawa Mazowiecka, mistrz skierniewickiej okręgówki. W przeciwnym kierunku udadzą się Start Brzeziny i Orzeł Nieborów. Dziesiątkę uzupełnia Olimpia Chąśno ze skierniewickiej okręgówki oraz dwaj 5-ligowcy z woj. mazowieckiego – Żyrardowianka Żyrardów i Promyk Nowa Sucha.

Województwo słupskie

Gryf Słupsk w sezonie 2023/24, po niemal dekadzie starań, wygrał rozgrywki 4 Ligi. Ich trzecioligowy lot nie potrwał jednak długo, gdyż po zajęciu 17 miejsca Gryf spada ponownie na poziom wojewódzki. Mimo to, za mijający sezon zostaną sklasyfikowani jako najlepszy zespół dawnego województwa słupskiego. Miejsca na podium zajmują jeszcze szóste w 4 Lidze Anioły Garczegorze oraz dziewiąta Pogoń Lębork. Bytovia Bytów, niegdyś klub pierwszoligowy, ten sezon zakończyła na dopiero 12 pozycji w 4 Lidze. Obroniła się jednak przed spadkiem, czego nie może powiedzieć Sparta Sycewice. Jej miejsce na poziomie wojewódzkim zajmie wicemistrz słupskiej okręgówki, Piast Człuchów, po wygranej w barażu. Dziesiątkę uzupełniają kolejne ekipy z tej grupy Klasy Okręgowej: Dolina Speranda Niepoględzie, Start Miastko i Słupia Kobylnica oraz drugi zespół koszalińskiej okręgówki, czyli Wieża Postomino.

Województwo suwalskie

Województwo suwalskie zostało niecodziennie podzielone w 1999 roku. Jego stolica, Suwałki, znalazła się w województwie podlaskim, ale większość powierzchni przypadła sąsiedniemu warmińsko-mazurskiemu. To właśnie stamtąd pochodzi 8 z 10 klubów z tego zestawienia. Liderem regionu są Wigry Suwałki, które jako beniaminek zajęły wysokie, 5 miejsce na koniec sezonu 3 Ligi. W przyszłym sezonie wraz z Wigrami będzie grać na tym szczeblu Znicz Biała Piska, triumfator 4 Ligi warmińsko-mazurskiej. Podium uzupełnia czwarta w tych rozgrywkach Rominta Gołdap. W 4 Lidze będą rywalizować także Mamry Giżycko i Mazur Ełk w grupie warmińsko-mazurskiej oraz Sparta Augustów, zwycięzca okręgówki, w grupie podlaskiej. Dziesiątkę zamykają cztery najlepsze zespoły z okręgówki mazurskiej – Czarni Olecko, Vęgoria Węgorzewo, Śniardwy Orzysz oraz Kłobuk Mikołajki.

Województwo szczecińskie

Od dekad najlepszym klubem dawnego województwa szczecińskiego jest Pogoń Szczecin. Portowcy aspirują do miana najlepszych w kraju, dlatego miniony sezon, zakończony bez awansu do europejskich pucharów, mogą uznać za nieudany. Na pozycji numer dwa w regionie osadził się Świt Szczecin. W minionym sezonie, jako beniaminek 2 Ligi, zajął wysokie, 5 miejsce i za rok może powalczyć o awans. Błękitni Stargard mieli chrapkę na poziom centralny. Zespół zajął 2 miejsce w 3 Lidze, jednak odpadł w barażu z Olimpią Grudziądz. W tym roku w Stargardzie będziemy mieli zatem derby, gdyż do 3 Ligi pewnie awansowała Kluczevia. Województwo szczecińskie będzie tam również reprezentować Flota Świnoujście. W 3 Lidze nie utrzymały się natomiast Wybrzeże Rewalskie Rewal i Vineta Wolin. Nasze zestawienie uzupełniają trzy zespoły z zachodniopomorskiej 4 Ligi: jej wicemistrz, czyli Biali Sądów, Iskierka Śmierdnica oraz Ina Goleniów.

Województwo tarnobrzeskie

Najwyżej sklasyfikowanym klubem z województwa tarnobrzeskiego jest Stal Stalowa Wola. W minionym sezonie, po 14 latach przerwy, klub powrócił na zaplecze Ekstraklasy. Skończyło się jednak na roku gry w 1 Lidze, gdyż Stal zajęła ostatnie miejsce. Niewiele brakowało do derbów regionu z Siarką Tarnobrzeg w 2 Lidze, jednak zajęła trzecie miejsce w tabeli ze stratą 3 punktów do baraży. Ponadto 11 miejsce w 3 Lidze zajęli Czarni Połaniec. Województwo tarnobrzeskie, jako jedne z nielicznych, zostało rozdzielone na aż trzy dzisiejsze województwa. Widzimy to w 4 Lidze, gdzie występują: Sokół Nisko w grupie podkarpackiej, Alit Ożarów, Klimontowianka Klimontów oraz Pogoń 1945 Staszów w grupie świętokrzyskiej oraz Janowianka Janów Lubelski w grupie lubelskiej. Najlepszą dziesiątkę regionu zamykają Stal Gorzyce, która awansowała do 4 Ligi podkarpackiej, a także Stal Nowa Dęba.

Województwo tarnowskie

Kibice w dawnym województwie tarnowskim mogli już przyzwyczaić się do faktu, że to Bruk-Bet Termalica Nieciecza jest najlepszym klubem w regionie. Zespół w minionym sezonie zajął 2 miejsce w 1 Lidze i awansował na najwyższy poziom rozgrywek. Nieciecza zatem znowu może pochwalić się mianem najmniejszej miejscowości w Europie goszczącej rozgrywki piłkarskie na najwyższym szczeblu. Kolejny zespół w tym rankingu to Wisłoka Dębica, dziesiąta siła 3 Ligi Grupy IV. W przyszłym sezonie będą jedyną drużyną z woj. tarnowskiego w 3 Lidze, po tym jak Unia Tarnów spadła do 4 Ligi małopolskiej. Występować będą tam także Bocheński KS, Okocimski KS Brzesko oraz Metal Tarnów. Dwa ostatnie kluby niedawno wywalczyły awans z 5 Ligi. W przeciwnym kierunku uda się natomiast Wolania Wola Rzędzińska. Ponadto woj. tarnowskie ma dwóch przedstawicieli w 4 Lidze podkarpackiej: Igloopol Dębicę oraz Legion Pilzno.

Województwo toruńskie

Działacze Olimpii Grudziądz celowali w powrót do 1 Ligi, a finalnie klub musiał bronić się przed utrzymaniem w barażach z Błękitnymi Stargard. Olimpia pozostanie jednak w 2 Lidze, dzięki czemu pozycja lidera w dawnym województwie toruńskim pozostaje niezagrożona. Na drugim miejscu w regionie pozostaje Elana Toruń. Minioną kampanię zakończyła na 9 miejscu w 3 Lidze, co jest wynikiem poniżej oczekiwań dla toruńskich kibiców. Podium domyka piąta ekipa 4 Ligi, Unia Wąbrzeźno. Na poziomie 4 Ligi za rok zagrają także Sparta Brodnica, Mustang Ostaszewo oraz Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. Ci ostatni będą jednak grać w grupie warmińsko-mazurskiej. W minionym sezonie wygrali swoją grupę Klasy Okręgowej, a tuż za nią była Ossa Biskupiec Pomorski. Ranking zamykają trzy zespoły z kujawsko-pomorskiej okręgówki: Chełminianka Chełmno, Legia Chełmża oraz Promień Kowalewo Pomorskie.

Województwo wałbrzyskie

Województwo wałbrzyskie przez kilka lat nie miało swojego przedstawiciela na poziomie 3 Ligi. To jednak zmieni się tego lata za sprawą Słowianina Wolibórz. Zespół z niewielkiej wioski powiatu kłodzkiego z imponującym dorobkiem 90 punktów wygrał dolnośląską 4 Ligę. Druga w regionie Lechia Dzierżoniów zajęła dopiero 10 miejsce. Pierwszy klub Krzysztofa Piątka od 2019 roku bezskutecznie próbuje wrócić do 3 Ligi. O miejsce na podium walczyły Piast Nowa Ruda i Orzeł Ząbkowice Śląskie, jednak o trzy punkty lepsi byli ci pierwsi. Oba zespoły jednak się utrzymały na szczeblu wojewódzkim, czego nie mogą powiedzieć Polonia-Stal Świdnica i Bielawianka Bielawa. Do 4 Ligi po latach powraca Górnik Wałbrzych, niegdyś zespół z najwyższego poziomu rozgrywkowego. Awans z Klasy Okręgowej wywalczył także AKS Strzegom, a naszą dziesiątkę zamykają Zamek Kamieniec Ząbkowicki oraz Zdrój Jedlina Zdrój.

Województwo warszawskie

W stołecznym województwie warszawskim liderem od lat jest Legia Warszawa. Sam ten fakt nie wystarcza jednak kibicom Legii, którzy liczą na ponowne Mistrzostwo Polski. Zeszły sezon zakończyli na dopiero 5 miejscu w Ekstraklasie, choć ze zdobytym Pucharem Polski, toteż dopingujący kibice rozpoczęli bojkot klubu. W 1 Lidze od tego roku będą występować aż trzy drużyny z woj. warszawskiego: Polonia Warszawa, Znicz Pruszków i Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Polonia długo walczyła o awans do Ekstraklasy, jednak odpadła w barażach. Znicz był tuż za Polonią, na 8 miejscu w tabeli, natomiast Pogoń wywalczyła awans jako wicemistrz 2 Ligi. Poziom niżej występować będą Świt Nowy Dwór Mazowiecki oraz Ząbkovia Ząbki, która wywalczyła awans z poziomu wojewódzkiego. Z 3 Ligi natomiast spadła Victoria Sulejówek. Dziesiątkę zamyka warszawskie zespoły z miejsc 4-6 w 4 Lidze: KTS Weszło, Hutnik oraz Ursus.

Województwo włocławskie

Tłuchowia Tłuchowo zwyciężyła w rozgrywkach 4 Ligi kujawsko-pomorskiej. Choć kandydadów do awansu było kilku, w tym Pogoń Mogilno czy Chemik Bydgoszcz, to właśnie najlepsza ekipa z województwa włocławskiego zajęła 1 miejsce w tabeli. Klub założony w 1991 roku wywalczył pierwszy w historii awans do 3 Ligi. Druga w regionie jest Wisła Dobrzyń nad Wisłą, która uplasowała się na 6 pozycji, zaś podium zamykają dziewiąte Orlęta Aleksandrów Kujawski. W dolnej połowie tabeli znalazły się Łokietek Brześć Kujawski, Lech Rypin oraz Kujawiak Kowal, jednak wszyscy wywalczyli utrzymanie. Dodatkowo na szczebel wojewódzki awansowała z Klasy Okręgowej Victoria Czernikowo. Nasz ranking zamykają trzy kolejne drużyny z okręgówki: Start Stawki, Skrwa Skrwilno i Zdrój Ciechocinek.

Województwo wrocławskie

Hegemonem województwa wrocławskiego jest Śląsk Wrocław. W najbliższym sąsiedztwie nie mają konkurencji, i to mimo spadku z Ekstraklasy. Jeszcze rok temu Śląsk szykował się do startu w europejskich pucharach po zdobyciu srebrnych medali Mistrzostw Polski, a teraz czeka ich gra w 1 Lidze. Drugi zespół w dawnym woj. wrocławskim to Ślęza Wrocław. Od ponad dekady klub gra na poziomie 3 Ligi i po solidnym 7 miejscu w minionych rozgrywkach na razie się to nie zmienia. Na podium plasuje się jeszcze Barycz Sułów, wicemistrz 4 Ligi, któremu do awansu zabrakło zaledwie dwóch punktów. Następne miejsca w naszym zestawieniu zajmują zespoły z miejsc 3-6 oraz 8 na koniec 4 Ligi, czyli kolejno: Błyskawica Gać, Piast Żmigród, Iskra Księginice, Polonia Środa Śląska i Moto Jelcz Oława. Na poziom wojewódzki awansował zwycięzca wrocławskiej okręgówki, GKS Mirków/Długołęka. „Dziesiątkę” zamyka natomiast Orzeł Marszowice.

Województwo zamojskie

Rywalizacja w dawnym województwie zamojskim jest wyrównana, jednak na koniec sezonu 2024/25 liderem regionu jest Tomasovia Tomaszów Lubelski, zajmując 3 miejsce na koniec sezonu 4 Ligi. Tomasovia zgromadziła 69 punktów, o 6 więcej od Łady 1945 Biłgoraj oraz o 12 więcej od Hetmana Zamość. Szczyt świetności piłki w woj. zamojskim przypadał na przełom wieków. Hetman wtedy grał na drugim poziomie rozgrywek, a Tomasovia i Łada na trzecim. Teraz kluby celują w powrót przynajmniej do 3 Ligi. Ze szczeblem wojewódzkim po tym sezonie żegna się Gryf Gmina Zamość, z kolei jego miejsce zajmie Tanew Majdan Stary. Triumfator zamojskiej okręgówki wyprzedził o 5 punktów Grom Różaniec i Victorię Łukowa. Zestawienie zamykają Ruch Izbica z chełmskiej okręgówki oraz kolejne w tabeli ekipy z grupy zamojskiej – Pogoń 96 Łaszczówka i Graf Chodywańce.

Województwo zielonogórskie

Last, but not least – województwo zielonogórskie. Najlepszym zespołem po sezonie 2024/25 w regionie jest Carina Gubin. Drużyna z przygranicznego miasta zajęła 4 miejsce na koniec rozgrywek 3 Ligi z dorobkiem 63 punktów. Jest to najlepszy wynik w historii klubu, który cztery lata temu zadebiutował w 3 Lidze. Lechia Zielona Góra uplasowała się na 8 pozycji, a Odra Bytom Odrzański zajęła 15 miejsce, w efekcie czego pożegna się z 3 Ligą. Do niej z kolei awansuje po raz pierwszy w historii Stal Jasień, która jeszcze w sezonie 2020/21 występowała w B Klasie. Druga w tabeli Syrena Zbąszynek miała na koniec sezonu aż 15 punktów straty. Ranking uzupełniają zespoły z miejsc 5-7 (Odra Nietków, Dozamet Nowa Sól, Pogoń Świebodzin) oraz 10-11 (Sprotavia Szprotawa, Czarni Żagań) w 4 Lidze.

Opublikuj komentarz

projekt i realizacja: GRAFFY.PL, Polecane strony